انزال زودرس و یک پیشنهاد جهت درمان با توجه به تجربیات با مراجعین در این زمینه

یکشنبه 3 فروردین 1393  12:12 ب.ظ


 .... دیگر از توصیه های دیگران خسته شده، و با شرمساری از عدم توانایی در برقراری یک ارتباط زناشویی با همسر خود یاد می کنند. مصرف تریاک به این افراد توسط افراد عامی توصیه می شود که قاعدتا موثر برای همیشه نیست. طبق آمارهای موجود، 10 درصد معتادان کشور افرادی هستند که به مصرف تریاک یا مشتقات آن جهت برطرف نمودن انزال زودرس، توصیه شده اند. از طرفی تعداد زیادی از طلاقها،  طبق تحقیقات کارشناسان بی ارتباط با موضوع توانایی زناشویی و یا کیفیت روابط زناشویی افراد نیست. عدم ارضاء زوجه در روابط جنسی یا عدم ارضاء زوج از برخوردها و رفتارهای جنسی زوجه،  آنها را به طرف طلاق سوق می دهد.

در این نوشتار بعد از تعریف اصطلاحات مربوطه و دادن توضیحات لازم، تجربیات مولف در رابطه با مراجعین کلینیکی پیرامون موضوع انزال زودرس مردان و سرد مزاجی زنان، به عنوان روشی موثر در رفع مشکلات پیش آمده، جهت استفاده همکاران روان شناس، روان پزشک و مشاور تقدیم می گردد. امید است این مطالب در راستای کیفیت دادن به امور زناشویی زوجین، بعنوان راهی جهت کاهش استرس موجود افراد در زندگی، موثر باشد.

 تعریف انزال زودرس در مردان:   انزال زودرس یعنی رسیدن به اوج لذت جنسی زودتر از زمانی که به طور معمول برای فعالیت جنسی رضایت بخش زوجها لازم است. مردانی که به دلیل چنین مشکلی نزد روان شناس می آیند این است که "بسیار سریع " به اوج لذت جنسی می رسند.  به سخن دیگر اینکه این قبیل بیماران مشکل خود را به سه صورت عنوان می کنند: 1 با کمترین تحریک جنسی قبل از دخول به انزال می رسند. 2 یا به هنگام وارد کردن آلت تناسلی به مهبل به انزال می رسند و 3 یا به فاصله کوتاه پس از دخول و پیش از زمان دلخواه به انزال می رسند. (نیکخو، محمدرضا 1387)

شیوع زود انزالی : این اختلال یکی از شایع ترین اختلالات جنسی مردان است. میزان شیوع در جوامع غربی بین 36 تا 38 درصد است. در برآورد جامعه ایرانی حدود 40 درصد در سالهای اخیر تخمین زده می شود. این اختلال در افراد تحصیل کرده بیشتر از افراد غیر تحصیل کرده است. در بین جوانان بیشتر از افراد میان سال دیده می شود. در افرادی که در زمانهای طولانی استمناء داشته اند، نسبت بیشتری دارد و همچنین در افرادی که اولین تجربه جنسی را انجام می دهند این اختلال بیشتر دیده می شود.

علل زود انزالی از دیدگان روا ن شناسی:  اضطراب،  استرس، هیجانهای زیاد و اشتغال ذهنی می توانند  منجر به انزال زودرس شوند. افراد تحصیل کرده به دلیل اینکه نگرانند که ایا شریک جنسی آنها نیز از مقاربت لذت می برد یا نه و آیا او هم به اوج لذت جنسی می رسد یا نه. اولین تجربیات جنسی اگر توام با اضطراب باشد در مراحل بعدی به دلیل اینکه فرد ناخوداگاه به فکر تجربیات گذشته و یا اول خود می افتد و منجر به انزال زودتر از موقع می شود. نوع حالت فیزیکی مهبل و همچنین وضعیت جماع در طرفین موثر بر سرعت انزال می باشد. عدم تحریکات لازم قبل از عمل زناشویی و در نتیجه عدم وجود لغزنده های لازم مهبل خود عاملی دیگر بر سرعت انزال است. احساس خشم و خصومت پنهان زوجین از عوامل دیگر موثر بر این موضوع می تواند باشد. مرد با رساندن خود سریعتر به انزال، شریک جنسی خود را از رسیدن به انزال محروم می‌کند. التهاب پروستات و مجرای آلت تناسلی می تواند باعث انزال زودرس شود.

تجربیات کار با مراجعین کلینیکی :  در بررسی بیوگرافی افراد و همچنین در مصاحبه بالینی با مراجعین  این  موضوع مطرح شد که خیلی از افراد موارد ذکر شده خاصی را به طور اخص ندارند. مثلا تجربه اول جنسی با کسی غیر از همسر نداشتند. از اول مشکل انزال داشته اند. در مقابل هیجان را زیاد تجربه می کنند. عجول در رفتار هستند، تند غذا می‌خورند و یک زندگی بی کیفیتی را در رفتار نشان می‌دهند. در موردی خاص فردی به کلینیک مراجعه نمود که حتی توان برقراری اولین ارتباط جنسی با همسر را نداشت و مدتها بعد از عروسی، همسر وی باکره مانده بود.

رابطه بین استرس سبک زندگی و زود انزالی:  یافته های اخیر مولف با مراجعین کلینیکی حاکی از آن است که یکی از قوی ترین عوامل اصلی انزال زودرس در ایران، بودن در سبک زندگی تیپ شخصیت سنخ الف یا تیپ شخصیت A (type A personality)  می باشد. افرادی که دارای این سبک زندگی هستند، صفات و مشخصات شخصیتی زیر را دارا می باشند: " الگوی شخصیتی رفتاری تیپ A، آمیزه‌ای کنشی ـ هیجانی است که با «تلاش افراطی» جهت کسب امتیازات زیاد ـ و چه بسا نامحدود در زندگی ـ در کوتاه‌ترین زمان ممکن و در مخالفت و رقابت با افراد دیگر مشخص می‌شود (روزنمن، 1978). تمایل به تنهایی کار کردن، بلندپروازی و کمال‌گرایی افراطی، گوش به زنگی و هوشیاری فراوان، تعجیل و شتاب در زندگی و رقابت‌جویی، پرخاشگری، بی‌صبری، کم‌تحملی و تحریک‌پذیری، وقت‌شناسی افراطی، شدیداً غرق در کار شدن، ناتوانی در کنار‌ه‌گیری از اشتغال به کار و علاقه افراطی به کار و حرفه (یوئن و ... 1985).  افراد تیپ A نسبت به سایرین، نمره‌های بالایی در ویژگی‌های شخصیتی پرخاشگری، خشونت و سلطه‌گری کسب می‌کنند؛ از روابط بین فردی و شرایط کاری خود کم‌‌تر راضی‌اند؛ مضطرب‌تر و افسرده‌تر هستند و فشار روانی بیشتری را تجربه می‌کنند (والش و ... 1994) پرایس(1982) معتقد است که افراد تیپ A به خاطر عزت نفس پایینی که دارند، حتی در شرایط عادی نیز احساس خطر و فشار روانی کرده و در نتیجه تلاشی افراطی برای بهبود وضعیت خود می‌کنند."

 

در طی مدت ده سال، کلیه مراجعینی که جهت درمان انزال زودرس مراجعه نمودند، با تست تیپ شخصیت A،  تست شدند. در تمامی موارد افراد از دو شخصیت ‌B و A دارای تیپ شخصیت A و یا A شدید بودند. نتایج این مطالعه  به شرح زیر می باشد:

1 - این افراد رانندگی تند و بی کیفیتی داشتند.

2 -  تند غذا خورده و تمامی کارهایشان با سرعت بالا انجام می شد.

3 - کم صبر بوده و زود پرخاشگر می شدند.

4 -  از اینکه در صف بایستند و ترافیک سنگین باشد، اعصابشان خراب شده و عصبانی می شدند.

5 چند کار را همزمان انجام می‌دادند و در آن واحد کاری را انجام داده و فکرشان به کار دیگر بود.

6 تحمل پائین در انجام کارها داشته و از اینکه یک نفر با آرامش بیشتری کارها را انجام می دهد، عصبی و ناراحت می شدند.

7 همزمان با خوردن غذا،  تلویزیون نگاه می کردند و یا آهنگ های تند گوش می دادند.

8 کارها از دیدآنها باید سریع،  تند و آنی انجام شود. تحمل زمان زیاد در آنجام کارها را نداشتند.

9 خیلی از وقت و اهمیت آن حرف می زندند ولی نمی توانستند از آن استفاده کامل را انجام دهند.

10 خیلی کارها را با انگیزه بالا شروع می کردند ولی در بین کار این انگیزه زیاد کاهش پیدا می کرد.

11 -  تائید دیگران برای ایشان بسیار مهم بود و یکسره دنبال این تائید بیشتر از طرف دیگران بودند.

12 کمال گرایی افراطی داشته و یکسره خود را با دیگران مقایسه کرده و رقابت بر زندگی آنها چیره شده بود.

13- بی قرار و نا آرام بودند و ماندن در یک محل برای مدت طولانی آنها را خسته و ناراحت می کرد.

 و ....

در کل افراد دارای اختلال جنسی انزال زودرس، صفاتی را نشان دادند که از اصلی ترین صفات افراد دارای شخصیت تیپ A می باشد.  به نظر می رسد داشتن این صفات است که فرد را به سوی سرعت در واکنش های جنسی سوق می دهد. به چند مورد از صفات آشکار و مخرب تیپ A توجه کنید:

الف - فوریت‌های زمانی و شتاب در زندگی: افراد نوع A انگار با ساعت در حال جدالی دائمی‌هستند. آنان اغلب در دیركردها و اتلاف وقت، بی صبر می‌شوند، برنامه شان فشرده است و سعی می‌كنند همزمان بیش از یك كار را انجام دهند، (روزنمن، 1974) مانند خواندن كتاب به هنگام خوردن یا تماشای تلویزیون.

وقتی که فردی از صبح تا شب اعمال خود را  به صورت سریعتر از حالت نرمال انجام می‌دهد، این حالات در سیستم روانی وی ملکه ذهنی شده و از انجام رفتارها با این شدت، لذت خواهد برد. به سخن دیگر اینکه سیستم روحی و روانی فرد با این نوع واکنش (سریع، تند و بی درنگ بودن در انجام کارها) سازگار شده و ترجیحا رفتار با این شتاب در انجام امور را بر انجام امور به  صورت آرام و توام با آرامش، صورت خواهد گرفت. انجام اعمال به همراه فعال بودن سیستم سمپاتیک (سیستم محرک رفتار) در افراد دارای تیپ شخصیت، دیده می شود. یعنی اینکه فرد با  این نوع شخصیت، یکسره رفتارهای معمول زندگی را در حالت سمپاتیک و برانگیختگی و با هوشیاری فراوان و توام با توجه به رفتارهای دیگر، انجام می دهد. نقص این نوع رفتار، عجول بودن آن، توجه به کار دیگر و عدم تمرکز بر کار در حال انجام می باشد.

ب - عصبانیت و خصومت در انجام امور زندگی: در افراد نوع A به راحتی می‌توان عصبانیت یا خصومت را برانگیخت . همیشه این عصبانیت و برانگیختگی از رفتارهای در دسترس و سریع افراد تیپ A می باشد. با کمترین تحرکی از حالت آرامش (پاراسمپاتیک) خارج شده و به حالت برانگیختگی (سمپاتیک) تبدید می‌شوند. خشونت، بی قراری، حالت توام با عصبانیت چاشنی و همراه بسیاری از رفتارهای این تیپ شخصیتی مخرب می باشد. این حالات مخالف حالات عاشقانه در حین انجام اعمال زناشوئی می باشد. تا کمترین موضوعی پیش می آید که بر وفق مراد فرد نباشد، او از کوره در رفته و عصبانیت دیده می شود. بی صبری،  بی قراری،  عجول بودن همه در هم آمیخته و فرد را در طی نمودن پروسه جنسی،  سریع و شتابزده می کند. اصلا این آدمها یاد نگرفته اند که رفتارهای جنسی توام با ملایمت، آرامش و نیاز به طی زمان دارد.

ج کم صبر، کم تحمل وبی حوصلگی: بسیاری از مردان  دارای مشکل جنسی انزال زودرس و یا زنان دارای سرد مزاجی جنسی، بی حوصله اند. اینان از اینکه دارای یک رفتار جنسی توام با پیش نوازی و رفتارهای مقدماتی باشند، گریزانند. به تعریف بعضی از بزرگان دینی، رفتار جنسی شبیه به پرندگان دارند، سریع،  تند و در زمان بسیار اندک. اینان به تنها رفتار جنسی بلکه تمام رفتارهای خود را در زندگی سریع، تند و در حالت بی حوصلگی و کم تحملی انجام می دهند. ماندن در وضعیت طولانی برای بسیاری از این افراد برابر است با بالا رفتن فشار خون،  عصبی شدن، بی قرار شدن و در نهایت اعتراض و ....  در حالیکه در روان شناسی جنسی،  تاکید بر گذراندن زمان به صورت ملایم و آرام و توجه کامل توام با آرامش به شریک جنسی و رفع نیاز بدون عجله و شتاب می شود.

فردی که در تمام ابعاد زندگی به بی حوصلگی، کم بودن تحمل و ظرفیت روانی کم معروف شده است و شخصیت او شخصیتی سریع و تند شکل گرفته است، او هر کاری را با این سرعت انجام می دهد مثل خوردن غذا، رانندگی، مسواک زدن، شماره گرفتن تلفن، پیامک زدن و غیره، او اعمال جنسی را هم با همان سرعت می خواهد انجام دهد. همانطور که او در پشت چراغ قرمز تحمل آهسته حرکت کردن راننده جلویی را بعد از سبز شدن چراغ ندارد، تحمل طولانی تر شدن دخول را ندارد.  ناخوداگاه  ذهن فرد عجول،  به سمت این سرعت انزال خواهد رفت. ذهن،  این اعمال را هم مانند بسیاری از اعمال سرعتی و با عجله، انجام می دهد. فرد توان کنترل آن را ندارد.

در سیستم روانی، عادات یا شرطی شدن‌ها، همیشه به همراه فرد هستند. قوانین موجود در سیستم شناختی دنباله رو این شرطی شدن ها هستند. وقتی کسی فکر می کند که از لحظه لحظه زندگی خود باید خیلی استفاده کند و در آن واحد چند کار با هم انجام می دهد، او دیگر طوری سیستم شناختی را آموزش می دهد که به عنوان یک باور، تمامی رفتارها باید سریع باشند، رابطه زناشویی هم باید با عجله انجام شود. وقت گذاشتن برای این کار در حد معمول است. فیزیک فرد،  مطیع  قوانین شناختی وی است و طبق فرامین شناختی عمل می کند. آنهایی که به مرور زمان دارای شخصیت عجول و تند و یا تیپ شخصیت A می شوند، در قبل از ن آنچهشان دادن این شخصیت، تجربیاتی از انزال طبیعی را داشته اند و بعد از ابتلا به این سبک مخرب، حالا توان و کنترل انزال را ندارند. ولی افراد و مراجعینی که در کلینیک بیان می کنند که از دوران نوجوانی دارای این شخصیت بودن اند، هیچ وقت از یک روند زناشویی خوب،  از ابتدای ازدواج،  بهره مند نبودند.

نتیجه :امروز به عنوان عامل موثر و تخریبی بر کیفیت روابط زناشویی اثر می گذارد، داشتن یک شخصیت عجول،  تند و کم صبر است. به بیان دیگر رابطه ای اساسی و معنی دار بین تیپ شخصیت A و داشتن اختلال انزال زودرس در مراجعین کلینیک یافت شده است.

درمان: در کلینیک با شناسایی افراد دارای شخصیت تیپ A از بین مراجعین،  درجریان آموزش های 3 تا 4 هفته‌ای، ایشان را با اثرات این سبک زندگی آشنا کرده و او را با عوارض بیماریهای جسمی مطلع می کنم. بعد از آشنایی در جلسات بعدی آموزش های لازم جهت تغییر این شخصیت و سوق دادن ایشان به طرف شخصیت تیپ B شروع می شود. یک کتاب و یک ‌DVD جهت تغییر بهتر و شناسایی سمعی و بصری از شخصیت تیپ مخرب A به فرد می دهم.

در طی ای آموزش ها فورت های زمانی فرد به همراه شتاب از زندگی فرد گرفته می شود. با تاکید بر خوردن و انجام رفتارهای بدون عجله و تکرار آن در پنج هفته،  سبک زندگی پر از شتاب به یک سبک آرام تبدیل می شود. این پروسه و جریان با پشتوانه علمی روش CBT یا درمان شناختی رفتاری همراه است. به سخن دیگر اینکه در جلسات اول ودوم شناخت و عوامل فکری فرد پیرامون زندگی مورد تغییر قرار می گیرد. حمله به باورهایی که در سیستم روانی فرد جای گرفته و او را یک انسان شتابزده و بی کیفیت در انجام امور نموده است، انجام می شود .

در طی سه هفته باقیمانده سعی می شود با تکرار رفتار آموزش داده شده،  ارامش در انجام امور حاصل می شود. خوردن در مقابل تلویزیون نهی می شود و فرد به طرفی سوق داده می شود که در آن واحد، دو کار با هم انجام ندهد. توجه به کار و اعمال روزانه به خصوص خوردن، با کیفیت و زماندار در دستورالعمل کار قرار می گیرد. همچنین خواب فرد با آموزش های لازم به کیفیت مطلوب و استاندارد نزدیک می شود. تقویت معاشرت با دیگران و همچنین افزایش اعتماد به نفس از طرفی دیگر در مراجعه شکل می گیرد. ورزش به عنوان یک فعالیت کاهنده استرس در جدول زمان بندی زندگی فرد قرار می گیرد. اگر بحث مسافرت در پیش باید، اصول یک سفر سالم،  اموزش داده می شود.

تمامی این رفتارها کمک خواهد کرد که تحمل فرد بالاتر از گذشته قرار گیرد. فوریت زمانی از بین برود، عصبانیت کنترل شود و فرد نسبت به رفتارهای دیگران و خویش پرخاشگر نشود، افزایش تحمل و صبر،  توصیه دیگر است و در نهایت شناخت تغییر کرده و در رفتار جنسی کنترل بیشتری صورت می گیرد.

در ضمن این تغییرات که در 4 الی 5 هفته صورت می گیرد، تکنیک فشار دادن آلت تناسلی در زمان احساس انزال و توقف دخول و همچنین تکنیک شمارش و هر رفت و برگشت یک مرتبه فرد می شمارد،  تعلیم داده شده و از فرد خواهش می شود در حین نزدیگی،  صورت گیرد.

به طور مثال مراجعی داشتم که از زمان شروع دخول،  دو الی سه مرتبه رفت و امد صورت می گرفت، به انزال می‌رسید. او بعد از روند درمان و شروع بهبودی،  توانسته بود این روش شمارش را از تعداد کم به تعداد بسیار زیادی برساند.

یافته های علمی نشان می دهد که وقتی بستر روانی فرد از شتاب و عجله، عاری می شود، تمایل به یک نزدیکی کامل شکل می گیرد. این روند آموزش توام با افزایش اعتماد به نفس و همچنین عزت نفس در فرد می باشد. مراجعین در مجموع  از جلسه پنجم به بعد صحبت از کیفیت و طولانی تر شدن روابط زناشویی با همسر خود می‌کنند.

در طی زمان معمولا از 5 الی 10 مرتبه رفت و برگشت در دخول جنسی گزارش داده تا اینکه حدود 150 رفت و برگشت در نزدیکی توسط مراجع گزارش داشته ام.

آموزش های لازم به همسر فرد جهت دادن آرامش کامل و کافی به همسر و جهت تشویق وی به داشتن یک رابطه مفید، داده می شود. توصیه ضروری و اولیه به همسر مراجع داده می شود و آن اینکه، به هیچ عنوان در صورت دیدن شرایط انزال زودرس،  اظهار نارضایتی نکرده  و از این همسران  خواسته می شود با سرو صدا،  کنایه،  زخم زبان و غیره همسر خود را مورد اذیت و آزار روانی قرار ندهند و در مقابل با دیدن روند بهبود، تشویق را برای فرد انجام دهند.

http://www.mhassanzadeh.blogfa.com/post-28.aspx


نوشته شده توسط: تی کی من Tkman | آخرین ویرایش:- | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات